Ekonomiczne Ogrzewanie - Rychlikowski Instalacje

Ekonomiczne Ogrzewanie

Ekonomia w domu Rychlikowski Instalacje

Ekonomia w Twoim Domu!

Jak płacić mniej za ogrzewnnie?

Nie ekonomiczne ogrzewanie może silnie nadwyrężyć nasz domowy budżet. Poniżej kilka wskazówek na co zwrócić uwagę podczas budowy domu, jeżeli chcemy obniżyć koszty użytkowania w planie długo terminowym.

Na samym początku warto zaznaczyć że budowa ekonomicznego ogrzewania wiąże się z pewną inwestycją. Inwestycja ta na ogół będzie nas kosztować więcej, niż montaż ogrzewania tradycyjnego z kotłem stałopalnym. Jednak że biorąc pod uwagę plan długoterminowy inwestycja się spłaci. A każdy kolejny sezon grzewczy będzie nam przynosił zyski w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

 

Budynek

Podczas budowy ekonomicznego domu bardzo ważną kwestią jest izolacja. Zaczynając od izolacji ścian zewnętrznych odpowiednim styropianem. W doborze izolacji ścian, poddasza,czy tez okien najważniejszym aspektem pod względem ekonomicznego domu jest współczynnik przenikania ciepła. Warto zadbać o to by współczynnik tak zwany ” U ,, był jak najniższy, pozwoli to nam na maksymalne ocieplenie budynku.Poniżej link do artykułu związanego z izolacją domu

https://budujemydom.pl/stan-surowy/termoizolacja/a/795-czym-i-kiedy-ocieplac-sciany-zewnetrzne

Kontynuując temat izolacji, równie ważną kwestią jest odpowiednie zaizolowanie poddasza.Link poniżej

https://www.mgprojekt.com.pl/blog/ocieplenie-poddasza/

Ostatnia już kwestią związaną z izolacją jest wybór okien. Tu też link poniżej związany z oknami. 

https://muratordom.pl/budowa/okna/okna-jak-wybrac-dobre-okna-do-domu-aa-Z9rQ-J9nt-aKv1.html

Instalacja Grzewcza Podłogowa lub Ścienna

Idealnym rozwiązaniem będzie wybór instalacji podłogowej lub ściennej, w momencie budowy domu pod względem ekonomii. Dlatego że wymienione wyżej instalacje zazwyczaj mają o wiele większą powierzchnie grzewczą, a niżeli grzejniki stalowe czy aluminiowe. Większa powierzchnia grzewcza pozwala nam na znaczne obniżenie temperatury czynnika grzewczego, a co za tym idzie pozwala nam to na obniżenie kosztów. W Praktyce wygląda to w ten sposób że do ogrzania pomieszczenia w którym jest grzejnik potrzebujemy temperaturę zasilania w granicach 60 stopni Celsjusza, natomiast do ogrzania tego samego pomieszczenia w którym jest instalacja ogrzewania podłogowego spokojnie wystarcza nam już temperatura w granicach 40 Celsjusza. Czyli mamy różnice w temperaturze czynnika grzewczego 20 stopni Celsjusza. Gdy sobie przeliczymy to przez cały sezon grzewczy daje nam to sporą oszczędność w budżecie domowym.

Źródło Ciepła

Jeżeli już budujemy nasz wymarzony dom warto zadbać o bezobsługowe ogrzewanie, a takim z pewnością jest pompa ciepła lub kocioł gazowy.

Kocioł gazowy jest bardziej tradycyjną metodą ogrzewania domu niżeli pompa ciepła, z tym że nie zawsze jest możliwość montażu takiego kotła, z względu na dostępność instalacji gazu miejskiego,kocioł na propan-butan odpada, z względu na wysoki koszt instalacji butli na naszej posesji jak i na wysoką cenę tego paliwa. Zasadniczą wadą kotła gazowego jest emisja CO2 do atmosfery, pompa ciepła takiej wady nie ma.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej to poniżej link do naszego artykułu o źródłach ciepła  ▼ ▼